Používání mobilu

Otázky a odpovědi

Škodí mobilní telefony zdraví?
Ne, podle ministerstva zdravotnictví a Světové zdravotnické organizace je používání mobilních telefonů bezpečné pro dospělé i děti.

Může být vaše dítě kvůli mobilnímu telefonu v ohrožení?
Upřímně? Může. A je důležité, aby si to vaše děti uvědomily. Je zcela přirozené, že se budou chtít svým telefonem pochlubit, ale rozhodně by to neměly přehánět. Připomeňte jim, že je snazší diskrétně napsat textovou zprávu než tiše mluvit.

Co dělat, pokud dojde ke ztrátě nebo krádeži telefonu?
Co nejdříve nám zavolejte na telefonní číslo Centra péče o zákazníky 800 33 00 76. SIM kartu zablokujeme, aby ji nikdo nemohl používat. Pak byste měli zajít na policejní stanici a ztrátu či krádež nahlásit.

Naše rada

Každý mobilní telefon má unikátní patnáctimístné číslo IMEI, které se dá přirovnat k otisku prstu. Toto číslo najdete na nálepce za baterií. Zapište si toto číslo a uložte ho na bezpečné místo, aby policie mohla identifikovat váš telefon v případě, že vám bude ukraden.  Můžete také požádat policii, aby váš mobilní telefon zablokovala (za použití vašeho IMEI čísla), takže jej nikdo nebude schopen v České republice používat.

Co můžete říct svým dětem

1. Pokud potřebujete telefonovat na veřejnosti, mluvte tiše nebo použijte sadu handsfree.

2. Mobilní telefon mějte schovaný – například v kapse bundy nebo kabátu. Nenechávejte mobilní telefon bez dohledu.

3. Nepůjčujte svůj mobilní telefon neznámým lidem, a dokonce ani kamarádům, pokud to není opravdu nezbytně nutné.

4. Buďte ostražití. Dejte si pozor, abyste se natolik nezabrali do telefonování nebo psaní textovky, že přestanete vnímat, co se kolem vás děje.

5. Než začnete používat svůj mobilní telefon, dobře se kolem sebe rozhlédněte a vždy se držte na dobře osvětlených místech.

6. Pokud vám někdo telefonuje a vy máte pocit, že není bezpečné hovor přijmout, nechte telefon vyzvánět. Nemusíte vždycky okamžitě na každý telefonát odpovídat.

7. Nastavte si na mobilním telefonu PIN číslo nebo heslo. Ztížíte tím zneužití telefonu.

Pomohla vám tato stránka?

Nahlédněte
do světa Chytré sítě
Do světa plného inovativních řešení, která
vám přinesou nové možnosti a zážitky.
Chci vědět víc