Surfování

Představa, že na internetu existují i lidé, kteří mohou vašim dětem ublížit, není příjemná. To ale neznamená, že byste měli dětem přístup na internet zakázat. Znamená to, že je musíte připravit – stejně, jako když je učíte, aby se nebavili s neznámými lidmi na ulici.

Jakmile vy sami nebo vaše děti vložíte něco osobního na internet, nemáte už žádnou kontrolu nad tím, co se s informací bude dál dít. A nemůžete to už ani vzít zpátky. Osobní údaje nejsou jen jméno, příjmení nebo telefonní číslo, ale i třeba jméno školy, kterou vaše děti navštěvují, informace o tom, kdy odjíždíte na dovolenou nebo kterou autobusovou zastávku to máte nejblíže.

Je důležité, aby vaše děti věděly, že si s vámi můžou promluvit, pokud na internetu objeví něco, co je vystraší nebo rozruší. Vysvětlete jim, že se nedostanou do problémů, pokud se vám svěří s tím, co viděly nebo slyšely.

Buďte tam, kde jsou vaše děti

Na některých sítích je stanoven minimální věk pro založení profilu. Pokud už vaše děti na sociálních sítích jsou, máme pro vás několik doporučení.

Zařaďte své děti mezi své přátele. Získáte díky tomu o nich přehled. Pomozte jim nastavit si profil tak, aby pouze přátelé, které vaše děti potvrdily, mohli vidět, co vaše děti zveřejnily. Vy sami většinou můžete nastavit své pravomoci tak, abyste mohli předem odsouhlasit nebo odmítnout komentáře, které budou chtít přátelé vašich dětí umístit na jejich stránky. A můžete zajistit i to, aby neznámí lidé nemohli jen tak posílat vzkazy vašim dětem.

Sociální sítě, které tato nastavení neumožňují vůbec nebo jen omezeně, je třeba používat obzvlášť opatrně.

Zajímejte se, co se děje s daty

Seznamte se s politikou ochrany osobních údajů a dat uživatelů u všech sociálních sítí, které vaše děti používají. Až si je budete pročítat, zaměřte se hlavně na věty, jako: „Informace, které od vás získáme, použijeme pouze k tomu, abychom pro vás mohli vylepšit naše stránky a další stránky, které by vás mohly zajímat.“ Vypadá to, že vám dělají laskavost, ale znamená to, že vaše údaje používají a předávají dál.

Co zveřejňovat a co ne

Promluvte si se svými dětmi, které informace není bezpečné zveřejňovat. Pokud jde o fotografie, není bezpečné zveřejňovat třeba fotografie, ze kterých vyplyne, kde bydlí nebo kam chodí do školy. Vhodné není ani zveřejňovat fotografie osob, které jim nedaly svolení k tomu, aby jejich fotky daly na internet. Připomeňte svým dětem, že jakmile fotku někam umístí, nemohou to už vzít zpátky.

Co můžete říct svým dětem

1. Některé z velkých sociálních sítí mají „spouštěče poplachu“, na které je možné kliknout a nahlásit zneužití.

2. Pokud do svého mobilního telefonu přes Bluetooth dostáváte nevyžádané zprávy od lidí, které neznáte, máte možnost Bluetooth vypnout. Přes Bluetooth se dá do telefonu totiž poměrně snadno nabourat a ukrást údaje nebo je zneužít. Proto je bezpečnější Bluetooth vypnout, kdykoli jste na veřejných místech.

3. Nikdy neposílejte nikomu, s kým se seznámíte on-line, žádné fotografie ani videa sebe nebo svých přátel.

Pomohla vám tato stránka?

Nahlédněte
do světa Chytré sítě
Do světa plného inovativních řešení, která
vám přinesou nové možnosti a zážitky.
Chci vědět víc