Posílání SMS a MMS

Obecně bývají textové zprávy posílány jedním uživatelem druhému. Ale zároveň je snadné přeposlat jednu textovou zprávu na několik telefonních čísel najednou nebo třeba její obsah umístit na internet. Je proto důležité, aby si vaše děti uvědomily, že zprávu nebo fotku, kterou pošlou jednomu člověku, můžou nakonec vidět úplně všichni.

Prémiové služby

Existují společnosti, které využívají textové zprávy k rozesílání informací a zábavy na mobilní telefony – může jít o zprávy ze společnosti nebo výsledky fotbalu. Většinou se musíte k odběru přihlásit a platíte poplatky za prémiové služby, přitom to není vždy zcela zřejmé. Ujistěte se, že vaše děti chápou, jak tyto služby fungují.

Více informací v sekci Placení za služby.

18+

Existují i služby, které rozesílají textové a obrázkové zprávy určené pro dospělé. Ke službám pro dospělé se na portálu O2 Active nemůže dostat nikdo, kdo nejprve neprokáže, že už mu bylo 18. Zajišťujeme, aby se děti v naší síti nemohly dostat ke službám pro dospělé.

Co můžete říct svým dětem

1. Nikdy neposílejte pohoršlivé obrázky nebo zprávy. Mohli byste se kvůli tomu dostat do vážných problémů, i když jste fotku nevyfotili nebo zprávu nenapsali vy. Každá textová zpráva, kterou pošlete nebo obdržíte, se dá vysledovat.

2. Neposílejte fotografii někoho, kdo nevěděl, že jste ho fotili, nebo pokud by nechtěl, aby fotka byla zveřejněna.

3. Pokud chatujete přes textovky, je to stejné, jako když jste v chatovací místnosti. Lidé nejsou vždycky těmi, za které se vydávají. Kamarádi, se kterými se seznámíte on-line, jsou stále neznámými lidmi.

4. Fotografii, kterou pošlete jednomu člověku, mohou nakonec vidět miliony lidí.

5. Pokud dostanete zprávu s fotkou nebo videem, na kterých je někomu ubližováno, okamžitě o tom řekněte dospělému. Je to závažný zločin. A je nelegální takovou zprávu dál rozesílat, i když ji někdo poslal vám.

Pomohla vám tato stránka?

Nahlédněte
do světa Chytré sítě
Do světa plného inovativních řešení, která
vám přinesou nové možnosti a zážitky.
Chci vědět víc