Příjem hovorů a zpráv

Čas od času mohou vaše děti obtěžovat nechtěné telefonáty nebo textovky. Vy ale nejste bezmocní a nejste na to sami. Existují způsoby, jak vám můžeme pomoci.

Kyberšikana

Pokud vaše dítě někdo šikanuje nebo mu posílá nevhodné zprávy, můžete se obrátit na Poradnu E-bezpečí na stránkách www.poradna.e-bezpeci.cz

Některým dětem přijde zábavné rozesílat fotografie nebo videa, na kterých jsou ostatní napadáni. Pokud vaše dítě takovou zprávu obdrží nebo pokud se stane obětí útoku, obraťte se okamžitě na policii. Jde o vážný zločin. Zprávu si uložte jako důkaz.

Spam

Některé společnosti občas posílají zprávy nebo telefonují lidem a pokoušejí se jim něco prodat. Pokud k tomu dojde, můžete tyto společnosti požádat, aby vás ze svého seznamu vyřadily nebo můžete nechat své telefonní číslo vytisknout ve veřejném telefonním seznamu s poznámkou, že si nepřejte být telefonicky kontaktováni s marketingovými nabídkami. Jakmile se zaregistrujete, je nezákonné, aby vám tyto společnosti telefonovaly, ale mohou vám stále zasílat textové zprávy.

Pokud vám přichází nevyžádaná pošta od O2, zavolejte nám na telefonní číslo 800 02 02 02 a my ji okamžitě zastavíme.

Co můžete říct svým dětem

1. Pokud vás bude někdo obtěžovat přes telefon, zůstaňte v klidu. Většina lidí, kteří takto telefonují, se vás jen pokouší vytočit – tak jim tu radost nedopřejte. Neposílejte zprávy, když jste rozčilení nebo naštvaní. Jakmile zprávu jednou pošlete, nemůžete ji vzít zpátky.

2. Když přijímáte telefonát na mobilním telefonu, řekněte jen: „Prosím?“ Neříkejte své jméno, dokud nevíte, kdo vám telefonuje. Pokud vás někdo otravuje nevhodným telefonátem, odložte mobil na několik minut, aniž byste cokoliv řekli, a pak zavěste. Volající tak bude mrhat svým časem a penězi a odradí ho to od toho, aby znovu zavolal. Pokud váš telefon začne znovu vyzvánět, hovor nepřijímejte.

3. Nemusíte hovor přijímat. Pokud telefonní číslo neznáte, můžete telefonát odmítnout nebo ho nechat spadnout do hlasové schránky.

4. Neříkejte ve svém úvodním pozdravu v hlasové schránce své jméno, nesdělujte ani žádné osobní údaje. Pozdrav by měl být prostý – něco ve stylu: „Omlouvám se, teď právě nemohu mluvit. Prosím, zanechte mi vzkaz.“

5. Na textové nebo multimediální zprávy, které se vám nelíbí, nemusíte odpovídat. Pokud si myslíte, že vám někdo poslal něco závadného nebo špatného, řekněte o tom dospělému, kterému věříte.

6. Pokud obdržíte nevhodné telefonáty nebo zprávy, nechte je ve svém telefonu jako důkaz. A poznamenejte si i časy a data.

7. Pokud vám někdo, koho neznáte, pošle zprávu do mobilu přes Bluetooth, nepřijímejte ji. Ještě bezpečnější je, pokud Bluetooth na svém mobilu vypnete.

8. Pokud máte z něčeho strach nebo pokud vás něco rozruší, promluvte si o tom s dospělým, kterému věříte. Nemusíte si kvůli tomu připadat trapně, není se čeho bát, nemusíte se stydět.

Podrobné informace

Pomohla vám tato stránka?

Nahlédněte
do světa Chytré sítě
Do světa plného inovativních řešení, která
vám přinesou nové možnosti a zážitky.
Chci vědět víc