Jak správně vybrat mobil nebo tablet

Budete sobě nebo blízkým pořizovat telefon nebo tablet?
Projděte si pár tipů, podle čeho vybírat.

Smartphone, nebo základní telefon?

Do chytrého telefonu můžete stahovat aplikace, které rozšíří jeho funkce podle vašich představ. Nový smartphone pořídíte už kolem dvou tisíc. S rostoucí cenou obvykle získáte větší displej, rychlost, kvalitnější obraz a zvuk, větší paměť nebo odolnou konstrukci. Špičkové modely se svým výkonem vyrovnají počítači. Pokud vám však stačí jen volat a posílat zprávy, poslouží vám i klasický „tlačítkový“ telefon.

Specialka outdoor

Pro každého něco

Telefon vybírejte podle toho, komu je určený a k čemu se bude nejvíc používat. Menší děti si vystačí s telefonem s malou výbavou, ty starší už ocení větší displej pro sledování videa i kvalitní fotoaparát. Když má být smartphone pro náročnější uživatele, vsaďte na výkonný model s více jádry procesoru, velkou pamětí a rozměrným displejem. Při sportu a pobytu v přírodě využijete telefon odolný vodě a prachu. Telefon pro seniory by měl mít velká tlačítka, hlasitý odposlech a jednoduché ovládání.

Specialka displej

Velký displej zobrazí víc a šetří oči

Smartphony mívají úhlopříčku displeje 3,5-5,5 palce (přibližně od 8-14 cm). Rozumná velikost je kolem 4-4,5 palce, dospělý člověk takový displej hravě zvládne jednou rukou. Větší displej sice tolik nenamáhá oči, ale počítejte s méně pohodlným ovládáním. Předem vyzkoušet, jak vám telefon padne do ruky, se rozhodně vyplatí. Rozlišení displeje pod 480x800 pixelů není moc vhodné pro prohlížení fotografií ani pro brouzdání na webu, vybírejte určitě vyšší.

Specialka displej

pamet

Větší paměť uchová víc obrázků, videí, her

Dopředu počítejte s tím, že část vnitřního úložiště telefonu zabírá operační systém. Když například výrobce u smartphonů uvádí kapacitu 8 GB, budete pro ukládání dat moci využít třeba jen polovinu. Pro uchovávání fotek ve velké kvalitě, videí, aplikací a her jsou lepší modely s pamětí aspoň 16 GB a podporou paměťových karet, které úložný prostor rozšíří. Pozor si dejte u levnějších modelů, některé neumožňují instalaci aplikací a her na paměťovou kartu.

Specialka selfie

Fotit může umět každý

Ostré a čisté fotografie pořídíte s fotoaparátem s rozlišením od 8 Mpx. Kvalita snímků pořízených smartphonem se však neodvíjí jen od maximálního rozlišení. Při výběru dobře prozkoumejte vlastnosti zadního fotoaparátu telefonu (autofokus, ostření dotykem, panorama, kompenzace expozice, nastavení bílé, atd.). Bez blesku se při focení neobejdete. Sem tam si budete chtít pořídit i autoportrét neboli „selfíčko“, třeba i s pomocí selfie tyče. K tomu se hodí mít kameru i na přední straně telefonu s rozlišením alespoň 5 Mpx.

Specialka selfie

Nechte si zavolat

Poradíme vám s výběrem a nákupem

Zavoláme vám
Vám zavoláme
used:
online
used:
Zavoláme ihned

Sdílejte s ostatními

Pomohla vám tato stránka?

6 let nejlepší datová síť Zákazníci na naši síť spoléhají. Naší prioritou proto je se o síť poctivě starat a zajistit vám opravdu kvalitní připojení. Chci vědět víc
Podmínky používání cookies