Nastavení WiFi

WiFi je označení pro standardy IEEE 802.11, které definují bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích (Wireless LAN, WLAN). WiFi sítě nevyžadují pokládku kabelů, navíc využívají bezlicenční frekvenční pásmo, takže jejich provoz s sebou nenese téměř žádné náklady.

Ve spojitosti s internetem se můžete s WiFi setkat ve dvou významech. Jednak existují lokální WiFi provideři, kteří s využitím této sítě poskytují připojení k internetu. Protože signál WiFi má omezenou schopnost šířit se a překonávat pevné překážky, může být spojení méně spolehlivé, případně vyžadovat instalaci antény z venku na okně.

Pokud si pořídíte Internet na doma nebo do kanceláře od O2, využijete pro samotné připojení k internetu fixní přípojku (technologie xDSL). WiFi vám pak jen zpříjemní využívání internetu – vytvoříte si domácí (kancelářskou) bezdrátovou síť a zajistíte, aby se přes ni připojili jen ti, kdo mají (více o zabezpečení WiFi sítě). Centrem vaší sítě je WiFi modem, který dokáže datový tok převést ve WiFi signál. To umí všechny modemy, které aktuálně dodáváme k internetu na doma a do kanceláře.

Prvky WiFi sítě

Přístupový bod (Access Point, AP) je prvek, který umožňuje vysílat nebo přijímat data. Přístupové body jsou stěžejními prvky pro sítě WLAN. Hlavní AP vysílají pomocí všesměrových nebo směrových antén signál do širokého okolí, tento signál pak přijímají AP jednotlivých uživatelů.

WiFi modem v sobě kombinuje funkci modemu, routeru a přístupového bodu. Většinou je vybaven jedním WAN (Wide Area Network) portem, několika ethernetovými porty a anténou nebo anténami pro bezdrátovou komunikaci. Moderní domácí routery mají anténu již integrovanou. Pomocí všech námi dodávaných modemů si můžete snadno vytvořit domácí bezdrátovou síť.

WiFi karta, ať už do PCI ve stolním počítači nebo do PCMCIA portu u notebooku, slouží pro připojení počítače nebo notebooku k WiFi síti podobně, jako síťová karta slouží k připojení do LAN. Dnešní notebooky i přenosná zařízení (mobilní telefony, PDA, tablety) v sobě mají WiFi modul zabudován.

Pomohla vám tato stránka?

Objevte svět Chytré sítě Svět plný inovativních řešení, která Vám přinesou
nové možnosti a zážitky.
Chci objevovat
Podmínky používání cookies