Ještě v roce 2012 využíval mobilní data v zahraničí pouhý zlomek zákazníků českých operátorů. Tento trend se ale podařilo zlomit. Dokládají to i provozní statistiky O2. Zatímco v roce 2012 přenesli zákazníci O2 v zahraničí 2,2 TB dat, v loňském roce to už byl více než pětinásobek.

Rok201220132014
objem přenesených dat (download + upload)2,2 TB6,9 TB12 TB

" Naši zákazníci nejvíce datují v Německu, Itálii a Rakousku. V Německu se navíc datový provoz od minulého roku zdvojnásobil," říká Silvia Cieslarová, marketingová ředitelka pro mobilní segment v O2 Czech Republic.

Objem přenesených dat (TOP 10 destinací)

.

Svůj podíl na tom má nejen rostoucí podíl chytrých telefonů, ale i výhodné datové balíčky, které O2 nabízí. "Zájem o naše evropské datové balíčky meziročně vzrostl téměř o 100 %. Vrchol zaznamenáváme tradičně v období od července do září, menší špičku potom v průběhu jarních prázdnin, kdy Češi vyráží do tepla nebo jedou lyžovat do zahraničí," vysvětluje Cieslarová.

Trend prodeje datových balíčků Evropa S, M, L

.

Nejlevnější datový balíček O2 pro Evropu s 25 MB dat stojí 50 korun. 1 MB tak vyjde jen na 2 Kč, což je třikrát méně, než cena 6,60 Kč, kterou stanovuje Evropská unie. Spotřebu dat má přitom zákazník plně pod kontrolou. Při vyčerpání 80 % svého datového limitu navíc obdrží notifikační SMS, to samé potom při vyčerpání celého balíčku. Další balíček si může kdykoli jednoduše objednat.

BalíčekObjem datCenaNa co jednotlivé balíčky stačí?
Evropa S25 MB50 Kčhledání restaurací v okolí, kontrola e-mailů, informace na webu
Evropa M150 MB300 Kččtení zpravodajství, sdílení fotek na sociálních sítích
Evropa L250 MB500 Kčsledování videí, navigace

Hlasový provoz v roamingu roste

Přestože se počet zákazníků O2, kteří vyráží pravidelně do zahraničí, v loňském roce zásadně nezměnil, hlasový provoz zaznamenal nárůst o 18 %. "Z našich statistik vyplývá, že se Češi přestali bát na dovolené volat i přijímat hovory. S tarifem Volání bez hranic volají dokonce třikrát více než s Eurotarifem" říká Cieslarová a doplňuje: "Prim mezi destinacemi hraje i nadále Německo."

pořadízemě

odchozí hovory

(v milionech minut)

pořadízemě

počet odeslaných SMS

(v milionech)

1.Německo17,71.Německo20,7
2.Slovensko102.Rakousko7
3.Rakousko6,23.Slovensko6,2
4.Itálie4,34.Itálie5,6
5.Francie3,45.Francie4,2
6.Chorvatsko3,16.Chorvatsko4

Ve všech zemích Evropské unie a státech EFTA (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island) mohou zákazníci posílat SMS zprávy, volat i přijímat hovory za 3,90 Kč. Cena přitom platí nejen na volání na česká, ale i na zahraniční telefonní čísla.

Ceny jsou platné pro tarif Volání bez hranic. Ten si mohou zdarma aktivovat všichni zákazníci, kteří mají O2 roaming, a to prostřednictví online samoobsluhy Moje O2, zavoláním na *30 nebo odesláním SMS zprávy ve tvaru "VBH" na číslo 999 111.

Snadnou správu roamingu umožňuje také aplikace O2 V zahraničí, která je k dispozici pro operační systémy Android, iOS, Blackberry i Windows Phone.