Na začátku letošního roku jsme oznámili, že v O2 zvažujeme nabídnout našim zákazníkům možnost dobrovolně si aktivovat službu blokování reklamy. Je to téma, které stále diskutujeme jak v rámci firmy, tak s ostatními hráči na mediálním trhu a různými poskytovateli softwaru. Zatím tedy stále není jasné, zda a v jaké podobě službu spustíme.

Mapujeme český i zahraniční trh, který v současné době koncovým uživatelům již nabízí několik řešení, jak internetovou reklamu blokovat. Tento trend vidíme v celé Evropě - zatímco v České republice tuto službu využívá zhruba desetina uživatelů, například v sousedním Polsku je to podstatně více - kolem 40 %. U zákazníků, kteří některou z dostupných služeb již používají, však vidíme, že si tím často způsobují spíš komplikace. Naší motivací je zákazníkům, kteří o tuto službu stojí, zdarma nabídnout bezpečné, jednoduché a uživatelsky přívětivé řešení.

Pokud se rozhodneme takovou službu spustit, bude však vždy na rozhodnutí zákazníka, zda si ji sám dobrovolně a zdarma aktivuje, nebo bude surfovat jako doposud. Rozhodně se nechystáme zasahovat do online obsahu, nebo ho jakkoli cenzurovat.

Uvědomujeme si, že žádný obsah nevzniká zdarma, a že reklama je formou, jak za něj platit. V případném zavedení služby blokování reklamy tak vidíme příležitost i pro vydavatele - mohou začít zpoplatňovat videa a články, které doposud zpřístupňovali zdarma. Uživatel, který si zvolí, že nechce být obtěžován reklamou, musí akceptovat to, že za obsah zaplatí tímto způsobem. Já osobně si myslím, že každý by měl mít možnost vybrat si mezi obsahem zdarma, ale s reklamou, a placenými články a videy, u kterých se s reklamou nesetká. To je podle mě ideální scénář.

Tomáš Budník

generální ředitel O2

zdroj: www.ihned.cz

Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65181480-valka-o-reklamu-zpravodajske-servery-zablokuji-svuj-obsah-pokud-je-o2-pripravi-o-prijmy-z-online-inzerce