Operátor O2 zvyšuje od února dostupnost svého Internetu na doma. Ten si může nově pořídit 99 % domácností v Česku. Internet na doma zajišťuje O2 primárně pomocí technologie xDSL, kterou pokrývá 84 % českých domácností. Podle technických parametrů linky jsou dostupné tři tarify: Internet Optimal s rychlostí stahování až 20 Mb/s, Internet Aktiv 50 Mb/s a Internet Premium 80 Mb/s. Pro zbývající lokality O2 nově spouští, prozatím v pilotním provozu, připojení domácností pomocí bezdrátové technologie 4G LTE. To je vázané na konkrétní adresu zákazníka. Testovaná technologie připojení je dostupná pro tarif Internet Optimal s rychlostí stahování až 20 Mb/s. Kombinací obou technologií O2 dosáhne pokrytí 99 % domácností.

Technologii xDSL bude O2 stále nabízet jako primární pro připojení domácností a malých firem k internetu. Díky úpravám v pevné síti i pokračující výstavbě předsunutých DSLAMů v průběhu loňského podzimu došlo k navýšení maximální dostupné rychlosti u desítek tisíc zákazníků O2. "Pomocí bezdrátového internetu chceme nyní zajistit kvalitní připojení především v místech, kde není dostupný náš pevný internet nebo která jsou natolik vzdálena od ústředny, že umožňují pouze nízké přenosové rychlosti. Nový Inernet Optimal prozatím spouštíme v pilotním provozu, abychom zjistili reakci trhu a ověřili zatížení základnových stanic," vysvětluje Jan Hruška, ředitel marketingu fixních služeb v O2.

Stejně jako pevný internet xDSL, také bezdrátová technologie nabízí připojení na konkrétní adrese zákazníka bez limitu přenesených dat. Adresu zákazník volí při aktivaci služby a v jiné lokalitě není připojení možné. "Díky tomu, že bude čerpat mobilní data pouze z určených základnových stanic ve svém okolí, dokážeme daleko lépe řídit provoz a zatížení mobilní sítě," dodává Jan Hruška. Registrovanou adresu bude možné změnit, například pokud se zákazník stěhuje.

Pro každou lokalitu zná O2 přesnou kapacitu své sítě. Umožní tedy aktivaci služby pouze tolika zákazníkům, aby nedošlo k jejímu přetížení."Při určování počtu zákazníků, kteří budou moct naši službu na konkrétním místě využívat, bude vždy záležet na několika různých faktorech: na počtu základnových stanic, které na danou adresu "dosvítí", na počtu frekvenčních pásem, které daná stanice využívá, nebo jaký je přirozený mobilní datový provoz v dané lokalitě," dodává Jan Hruška s tím, že jiná situace bude v rezidenční čtvrti s rodinnými domy a jiná třeba v lokalitě s nákupním centrem.

Internet Optimal využívající bezdrátovou technologii 4G LTE umožní surfovat rychlostí až 20 Mb/s, což je téměř dvakrát více, než průměrná rychlost, kterou nabízí lokální poskytovatelé wifi připojení. Služba vyjde zákazníka na 499 Kč měsíčně. V případě, že využívá některý z tarifů FREE, získá službu za 399 Kč měsíčně.

K této službě mohou zákazníci využít dva různé modemy: základní modem TP-LINK ARCHER MR200 a dále prémiové zařízení ZyXEL LTE4506-M606 pro náročnější zákazníky.