Operátor O2 nadále vylepšuje svou mobilní síť 4G LTE. V posledních měsících postavil řadu nových vysílačů, navýšil kapacitu sítě a využívá více kapacitních vrstev najednou. " Rychlost mobilní sítě pravidelně měříme našimi měřícími vozy za reálného provozu. Červencové výsledky ukazují, že průměrná rychlost 4G LTE v Praze vrostla od začátku roku o třetinu a jsme tak nejrychlejším operátorem v Praze. K navýšení rychlosti došlo i díky tzv. refarmingu, tedy přeskupení frekvenčních bloků v pásmu 1800 MHz," popisuje ředitel Komerční divize O2 Jindřich Fremuth. Díky většímu souvislému bloku kmitočtů, který O2 získala výměnou udělených frekvencí v pásmu 1800 MHz s jinými operátory, tak může nabídnout vyšší kapacitu a rychlost v síti.

O2 v posledních letech investovala miliardy korun do technického rozvoje sítě i do nákupu frekvencí. Naposledy vydražila blok 40 MHz za 203 milionů korun v nedávno skončené aukci kmitočtů v pásmu 3,7 GHz. Díky tomu je nejlépe připraveným operátorem pro budoucí rozvoj služeb. " Tyto kroky nám umožní nabízet nové datové služby i zrychlovat ty stávající pro naše současné zákazníky. Vydražené spektrum chceme využít především pro budování sítí páté generace a pro další rozvoj bezdrátového vysokorychlostního internetu pro domácnosti. Díky technologii WTTx budeme schopni přinést rychlejší internet i do domácností připojených pomocí bezdrátové technologie Internet Air," dodává Jindřich Fremuth.

4G LTE od O2 v Praze

Zdroj: měřící vozy O2, které síť měří v reálném provozu během plného zatížení

Síť 4G LTE od O2 zajišťuje v ČR 5329 vysílačů, z toho 635 jich je v Praze a 220 v Brně. V obou městech O2 využívá také spojení více pásem, tzv. 2CC a 3CC, díky kterému je možné dosáhnou řádově vyšších rychlostí připojení a vyšší kapacitu sítě.