• Spotřeba dat roste, v zahraničí jich Češi spotřebují ze svého tarifu dokonce víc než doma a dokupují si data
  • Nejvíce zákazníků O2 s aktivním roamingem cestuje v Rakousku, spotřebě dat však vévodí Chorvatsko

Datová spotřeba Čechů v posledních týdnech díky vyšším objemům dat v nové nabídce O2 Spolu výrazně roste. Není proto překvapení, že navíc získaná data z nových tarifů přijdou Čechům vhod i v zahraničí. Na dovolené mají jednak více času brouzdat na webu a pod slunečníkem většinou nemají možnost připojit se k wifi.

Pláž, koupání a chytrý telefon v ruce. Tak vypadá typická česká dovolená v Chorvatsku poté, co zákazníci O2 mohou využívat služby tamních operátorů za domácí ceny. Podle aktuálních statistik O2 z letošní letní sezóny spotřebovali Češi vůbec nejvíce dat v roamingu právě u Jadranu. V Chorvatsku, kam přes zimu jezdí minimum cestovatelů, stoupla spotřeba dat dokonce padesátinásobně. Chorvatsku pak na záda v množství spotřebovaných dat dýchá Itálie. Volání naopak vévodí Německo, kam mnoho Čechů vyráží pracovně i během léta.

Chorvatsko podle dat Asociace českých cestovních kanceláři ročně navštíví na 800 tisíc Čechů, je tak naší nejpopulárnější dovolenkovou destinací. A podle statistik operátora O2 lidé letní oddych s knížkou v ruce vyměnili za aktivní sdílení zážitků. Chorvatsko společně s Itálií celý řebříček vede. "Češi mnohem více na plážích datují, zejména sdílejí fotografie na sociálních sítích. Rekordní byl letošní 7. červenec, kdy zákazníci O2 přenesli zatím největší objem dat v rámci jednoho dne. Do přenesených dat by se vešlo desítky miliónu fotografií pořízených chytrými telefony," rozkrývá podrobnosti ředitelka mobilního segmentu v O2 Silvia Cieslarová.

.

I když Chorvatsko vede oficiální statistiky, nejvyšší počet unikátních uživatelů roamingu ukazují údaje O2 v našich sousedních zemích. Nejvíce v Rakousku následovaném Německem a Slovenskem. Chorvatsko je v tomto ohledu až čtvrté a Itálie šestá. "Do Rakouska a jeho krásných hor vyrážíme za letní pěší turistikou a aktivní dovolenou, na které nemáme tolik času na brouzdání na internetu. Jde také o tranzitní zemi, přes kterou Češi autem míří právě k Jadranu," vysvětluje Silvia Cieslarová.

.

Zatímco u dat zaznamenal operátor po uvolnění roamingových poplatků vysoké meziroční růsty, u telefonování je růst mnohem nižší - počet minut provolaných v roamingu vzrostl oproti loňskému roku na dvojnásobek. S obrovským náskokem před ostatními zeměmi zde dominuje Německo. "Volání v roamingu využívají spíše firemní zákazníci na pracovních cestách," dodává Silvia Cieslarová.