Tři čtvrtiny drobných podnikatelů, které čeká povinnost EET, nepoužívá žádnou kasu. S podnikáním hodlá skončit 12 % podnikatelů.

Pekaři, kadeřnice, řemeslníci, doktoři, veterináři, fyzioterapeuti, automechanici či kominíci. Všech těchto profesí se týká 3. a 4. vlna EET. Společnost O2 si nechala vypracovat průzkum mezi drobnými podnikateli. Cílem bylo zjistit, jak jsou připraveni na 3. a 4. vlnu EET, která je v příštím roce čeká.

" Velmi nás překvapilo, jak nízká informovanost panuje mezi podnikateli spadajícími do 3. a 4. vlny EET. V první vlně všichni hospodští sice nechávali nákup pokladny na poslední chvíli, ale věděli, že se jich EET týká. Průzkum nám ukázal, že je třeba začít s osvětou," říká Bohumír Šaffek, manažer projektu O2 eKasa.

Výsledky dále ukázaly, že 59 % procent podnikatelů přijímá platby v hotovosti, platební kartou anebo stravenkami. Bankovní převod umožňují 4 z 5 drobných podnikatelů (83 %) a preferují jej zejména řemeslníci. Téměř polovina (49 %) pracuje výhradně s hotovostními platbami. Jedná se zejména o kadeřnice, trenéry, automechaniky, doktory či veterináře.

" Průzkum dále ukázal, že podnikatelé spadající do 3. a 4. vlny EET nemají mnoho zkušeností s přijímáním platebních karet. Od svých zákazníků však cítí poptávku a proto se o dostupnost karetních terminálů zajímají," doplňuje Šaffek.

Aktuálně nepoužívá žádné pokladny 73 % podnikatelů. Dominují profese jako jsou řemeslníci, kadeřnice či trenéři. Pokladnu bez připojení k internetu používá pouze 5 % podnikatelů a patří mezi ně zejména automechanici, doktoři a fyzioterapeuti. Pokladnu s připojením na internet již používá 22 % z nich, a to zejména pekaři, řezníci, farmáři či stánkaři.

O průzkumu:

Průzkum probíhal formou telefonického dotazování. Osloveno bylo přes 2 000 podnikatelů.

Formy plateb

EET průzkum