Operátor O2 ve spolupráci s nástrojem Marketlocator.cz nabízí v době koronavirové epidemie obcím, městům a městským částem možnost bezplatně informovat občany pomocí SMS.

"Informovat občany je v tomto krizovém období jedna z nejdůležitějších úloh měst a obcí. Chceme jim pomoct tím, co umíme nejlépe - rychle a efektivně předávat důležitá sdělení prostřednictvím SMS zpráv přímo do mobilních telefonů, které v této těžké době všichni využíváme snad ještě více než obvykle," popisuje Ferdinand Kraus z O2 Media.

Pomoc seniorům, znevýhodněným skupinám i potlačení paniky

Market Locator, který O2 obcím nyní nabízí bezplatně, pomůže oslovit místní obyvatele i lidi, kteří do místa dojíždějí za prací. SMS je možné jednoduše zacílit na konkrétní skupinu občanů - například podle věku na seniory. Zejména pro skupiny obyvatelstva, které nemají přístup k internetu, se může jednat o stěžejní informační zdroj, který jim může poradit, jak si zajistit nákup či donášku potravin a léků.

Městem, které možnost informování občanů pomocí SMS v nouzové situaci iniciovalo a jako první využilo, je Kutná Hora. "Mnozí obyvatelé si stěžují například na to, že městský rozhlas není dobře slyšet. I proto jsme aktivně přistoupili k řešení v podobě zasílání informací přes SMS. Občané pro to nemusí dělat vůbec nic, nikde se registrovat, a přesto jim informační SMS budou chodit samy na jakýkoliv typ telefonu. Navíc je to pro uživatele i město zcela zdarma," komentuje projekt jeho iniciátor, kutnohorský zastupitel Martin Suchánek.

Zprávy jsou odesílány přes mobilního operátora. Podmínkou je podpis starosty, primátora či místního krizového výboru a uvedení názvu obce, aby obyvatelé měli jistotu, že dostávají ověřené informace. Nástroj tak může mimo jiné zabránit šíření falešných zpráv a tlumit tak paniku obyvatel. Veškerá komunikace navíc probíhá v souladu s GDPR, budou tedy osloveni jen ti obyvatelé, kteří operátorovi poskytli souhlas se zpracováním osobních údajů. Každé obci dají k dispozici 10 000 SMS.

Bezplatnou rozesílkou informačních SMS operátoři pomáhají také ministerstvu zdravotnictví už od počátku epidemie. SMS rozesílají například lidem, kteří se vrátí ze zahraničí, obyvatele ČR informovali například o uzavření obchodů.