Sametová revoluce nese jméno podle látky, z níž byly ušity policejní uniformy nebo šátky demonstrantů. I to vyplynulo z říjnového průzkumu, který O2 zrealizovalo u příležitosti výročí 17. listopadu. Operátor proto spouštív rámci svého dlouhodobého projektu Svoboda není samozřejmost edukační kvíz Otázka svobody vhodný i pro doplnění distanční výuky. Celý projekt se do budoucna více propojí také se vzdělávacím programem O2 Chytrá škola. K Otázkám svobody se přidá i Cirk La Putyka se svou Ústřednou89.

.

Z průzkumu, který O2 realizovalo loni vyplynulo, že podle 70 % lidí se ve školách nevěnuje dostatečný prostor výuce moderních dějin. To si O2 ověřilo i na výsledcích aktuálního průzkumu realizovaného na tisícovce mladých lidí od 16 do 30 let, který mapoval hloubku znalostí o událostech z období totality. Z průzkumu vyplývá, že byť zkratky jako StB, KSČ nebo OF zná téměř každý, celá čtvrtina respondentů neví, proč je listopadová revoluce označovaná jako "sametová". " Pouze každý čtvrtý dotázaný dokázal přiřadit, co bylo obsahem pro starší generaci nezapomenutelného projevu Milouše Jakeše z Hrádečku," vysvětluje David Daneš, ředitel marketingové komunikace a brandu v O2 s tím, že mladým lidem není jasné ani to, co to byl tzv. Palachův týden nebo kdy se stal poprvé prezidentem Václav Havel. Správně odpověděla pouhá polovina respondentů.

"Portál Otazkasvobody.cz je proto první vlaštovkou, kdy klademe větší důraz na edukační stránku a zábavnou formou chceme mladé generaci pomoct doplnit chybějící znalosti nedávných událostí," vysvětluje Marie Mališková, CSR manažerka z O2, a dodává : "Naším cílem je ukázat, jak lze za pomoci digitálních technologií přiblížit studentům moderní dějiny, na které při běžné výuce mnohdy nezbývá čas." Během příštího roku plánuje O2 propojit projekt Svoboda není samozřejmost se vzdělávacím portálem O2 Chytrá škola, kde vznikne samostatná sekce pro učitele věnovaná právě metodice a materiálům určeným pro interaktivní výuku moderních českých dějin.

Už nyní si může vzdělávací kvíz s patnácti otázkami vytvořený v dlouhodobé spolupráci s Pamětí národa na webu www.otazkasvobody.cz vyzkoušet kdokoli. Po vyplnění kvízu se každý návštěvník webu dozví správné odpovědi a bude si moct porovnat své výsledky s ostatními respondenty.

.

Přímo v den státního svátku se O2 připojí také ke speciálnímu happeningu Cirku La Putyka a Jatek78 s názvem Ústředna89. Prostřednictvím Ústředny89 budou prezentovány dílčí výsledky průzkumu O2. S hosty tohoto dílu, kterými budou významné osobnosti - nejen pamětníci, ale také umělci či sportovci, kteří jsou spjati s tématem sametové revoluce - se budou moci diváci nad událostmi roku 1989 telefonicky pobavit. "I tento formát je vhodný pro učitele a jejich studenty. Pokud jim nebude cokoli z kvízu jasné, můžou do Ústředny89 zavolat a téma probrat s odborníky a pamětníky," dodává Marie Mališková.

Otázky svobody podpoří O2 také on-line kampaní, v rámci které odvysílá i několik videí s nejzajímavějšími reakcemi z ankety, která proběhla v ulicích. "Mezi odpověďmi se objevilo i několik opravdových perliček. Třeba že Václav Havel byl český král nebo že sametová revoluce je pojmenovaná podle sametových policejních uniforem," komentuje David Daneš. Kampaň cílenou především na mladé lidi doplní také nestandardní formáty na sociálních sítích. " Uživatelé Instagramu si budou moct na příklad vyzkoušet speciální filtr, který bude generovat otázky spojené právě se 17. listopadem.".

Průzkumu, který pro O2 zpracovala agentura STEM/MARK, se zúčastnilo více než tisíc respondentů ve věku 16-30 let.

O projektu Svoboda není samozřejmost

Svoboda není samozřejmost je dlouhodobým projektem O2, v rámci kterého operátor pravidelně připomíná důležitost boje za svobodu a demokracii. Loni O2 připomnělo 17. listopad symbolickým "posledním zvoněním" telefonních budek po celé ČR. Upozornilo na za totality zakázané autory a dalo možnost stáhnout si jejich díla zdarma z O2 Knihovny, O2 Pražská štafeta se nesla ve znamení hrdinského činu Emila Zátopka, který v roce 1952 umožnil odjet kolegovi Jungwirthovi na sportovní hry v Helsinkách, a během loňského hokejového mistrovství operátor připomněl pohnutý osud československé hokejové reprezentace v roce 1950. Za poslední čtyři roky O2 realizovalo mnoho dalších podobných aktivit, více o nich se dozvíte na www.svobodanenisamozrejmost.cz.