Internetový provoz O2 překročil magickou hranici 1 Tb/s.

7. 4. 2021

Celkový internetový provoz O2 včetně jednorázových špiček vlivem rostoucí datové potřeby výrazně roste. Společnost O2 na začátku letošního roku zaznamenala rekordní datový přenos a překročila hranici 1 Tb/s. Významně proto navýšila kapacitu přenosu do českého peeringového uzlu NIX.CZ novou ethernetovou technologií 400GE. Dosud byl operátor připojen do NIX.CZ pěti 100gigabitovými porty na dvou linkách. Nově nyní navýšil provoz na 800 Gb/s pomocí propoje 2x 400GE pro první linku, druhá bude následovat do konce letošního roku.

"O2 pravidelně navyšuje své linky jak v páteřní síti, tak do NIX.CZ a k ostatním peeringovým partnerům. V letošním roce jsme však jako první v České republice instalovali novou technologii, jež nám umožnila skokové navýšení kapacity přenosu," vysvětluje Martin Lukeš, manažer vývoje IP/přenosových technologií v O2. "Tento krok nám umožní lepší využití výkonu hlavních prvků datové sítě a zjednodušenou správu. A to nejen pro externí připojení naší sítě, ale i v páteřích interní sítě."

Jedním z hlavních cílů aktuálního technologického vylepšení je vznik rezervy pro špičky provozu, které jsou v současné době spojeny s výrazným využíváním domácích přípojek pro práci z domova, on-line výuku a zábavu.

"Zejména sledování online přenosů ze sportovních akcí tradičně velmi vytěžovalo české internetové linky. V minulosti tyto přenosy sledoval přes internet každý sedmý divák a očekávám, že tento trend bude v budoucnu posilovat. Vliv na to bude mít také to, že se diváci těchto akcí nemohou zúčastnit osobně," dodává Martin Lukeš.

.

"NIX.CZ spojil svůj upgrade páteřních přepínačů s nasazením technologie 400GE. Tyto porty jsme využili pro propojení s naším největším členem a díky tomu jsme realizovali v Čechách historicky první použití 400GE technologií na rozdílných zařízeních," říká Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ. "Technologie 400GE je dalším generačním skokem. Velice si ceníme toho, že O2 zvýšilo své připojení do NIX.CZ na kapacitu 800 Gb/s na prvním z obou připojení. Cílovým stavem je v letošním roce upgrade i druhé linky na celkové připojení 2x 800 Gb/s," dodává Golecký.

Ze statistik sdružení NIX.CZ vyplývá, že během posledního týdne proteklo hlavním tuzemským internetovým uzlem až 67 Petabytů (PB) dat, což odpovídá přibližně 30 milionům přenesených filmů o velikosti okolo dvou GB.

Data a podklady

Název Velikost
1.jpg

Kontakty
Blanka Vokounová
blanka.vokounova@o2.cz
tel: 800 163 342 (800 1 media)

O společnosti O2 Czech Republic

O2 je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. V současnosti poskytuje služby prostřednictvím téměř osmi milionů mobilních a pevných linek, což z něj činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb v Evropě. Zákazníkům mobilních služeb nabízí O2 nejmodernější technologii LTE, jako první v Česku společnost spustila také plnohodnotné 5G. Značka O2 pro zákazníky neznamená jen telekomunikace. O2 je schopna vyhovět i těm nejnáročnějším požadavkům zákazníků též v oblasti ICT a nabídnout jim služby housingu, hostingu i cloudových služeb v datových centrech o celkové rozloze 7 300 metrů čtverečních. Tato datová centra jako první v ČR a střední Evropě získala certifikaci úrovně TIER III. Se svou službou O2 TV je O2 zároveň největším provozovatelem digitálního televizního vysílání v Česku.