Vyjádření ke zprávě Evropské komise

11. 7. 2022

Evropská komise ukončila vyšetřování sdílení sítí mezi společnostmi CETIN (dříve O2) a T-Mobile kvůli možnému porušení soutěžních pravidel. Komise přijala návrhy závazků dotčených firem, které povedou ke zkvalitnění služeb, zlepšení jejich dostupnosti a, mimo jiné, i k budování nejmodernějších sítí 5G v Evropě. Jedním z hlavních závazků je totiž kompletní výměna radiových technologií na těch vysílačích, které nabízí jen vrstvy 1 800 či 2 100 MHz, za moderní tzv. multiband vysílače podporující nejnovější standardy 5G.

Tímto rozhodnutím skončilo takřka šestileté období právní a obchodní nejistoty, a zamítnutí s tím související stížnosti skupiny Vodafone je již jen formálním krokem. Telekomunikační firmy ze skupiny PPF Telecom Group tak budou nyní moci naplno využít výhod sdílení sítí ve prospěch svých zákazníků.

Sdílení infrastruktury mezi operátory je obvyklou praxí rozšířenou v mnoha zemích. Operátorům umožňuje zajistit udržitelnost rozvoje kvalitních telekomunikačních služeb, zejména v době rostoucích uživatelských nároků v segmentu mobilních dat.

Kontakty
Veronika Zachariášová
Tisková mluvčí
Za Brumlovkou 266/2
140 22 Praha 4-Michle
T +420 800 163 342 (800 1 media) | veronika.zachariasova@o2.cz

O společnosti O2 Czech Republic
O2 je největším operátorem na českém trhu. Hlasové, internetové a datové služby poskytuje zákazníkům od domácností přes malé a střední firmy až po velké korporace. O2 vždy nabízí ty nejmodernější technologie. V současnosti buduje síť páté generace (5G), kterou jako první spustilo v reálním prostředí. O2 je zároveň největším poskytovatelem internetu pro domácnosti a firmy, který nabízí na 99 % adres. Fixní připojení nejlépe funguje v kombinaci s modemem O2 Smart Box, který O2 vyvinulo ve vlastní režii. Se svou službou O2 TV je největším provozovatelem internetového televizního vysílání v Česku. Pro své zákazníky O2 nakoupilo řadu exkluzivních sportovních práv a díky tomu nabízí nejatraktivnější sportovní obsah na českém trhu. Společnost patří k největším hráčům v oblasti hostingových a cloudových služeb, stejně jako v oblasti managed services a ICT. Vzhledem k tomu, že se trendy v telekomunikačním odvětví významně mění, zaměřuje se O2 rovněž na vývoj a nabídku jiných než tradičních telekomunikačních služeb. K nim patří zejména finanční služby jako pojištění zařízení či cestovní pojištění v mobilu.