Příznivci basketbalové Euroligy se dočkají již tento víkend velkého finále. O2 TV nabídne v přímém přenosu všechny čtyři zápasy nabitého basketbalového víkendu, ve kterém se rozhodne o tom, kdo si nasadí letošní evropskou korunu. Všechny duely bude na O2 TV Sport komentovat Aleš Svoboda.

.

A na co se můžete těšit? V každém případě na atraktivní podívanou. Když byste měli ukázat před začátkem základní části soutěže na celky, které patří mezi největší adepty na postup mezi čtyři nejlepší celky Euroligy, ukázali byste se vší pravděpodobností na kvarteto CSKA, Real Madrid, Fenerbahçe a Olympiakos. A přesně tyto týmy budete moci v pátečním semifinále a v nedělních utkáních o 3. místo a o evropský klubový trůn sledovat.

Všechny zmíněné týmy představují ohromnou sílu. Ruští bohatýři z CSKA jsou obhájci loňské trofeje pro nejlepší euroligový tým, na akci pro 4 nejlepší týmy soutěže přijeli už pošesté za sebou. Real Madrid vyhrál španělskou ACB ligu už ve 33 případech, Euroligu ovládl devětkrát. A navrch vyhrál základní část této euroligové sezóny. Řecký hegemon Olympiakos a velký rival konkurenčního Panathinakosu vyhrál 12 trofejí pro mistra řecké ligy, včetně posledních dvou ročníků. A třikrát okusil, co je zač stát se šampiónem Euroligy. A Fenerbahçe? Tento celek trofej v Eurolize nikdy nezískal. Přitom loni mu k ní chyběly dvě vteřiny, nakonec se však turečtí basketbalisté museli sklonit před CSKA. A ačkoli nikdy triumf v nejprestižnější evropské basketbalové soutěži nezískali, stejně jsou lehkými favority.

Závěrečný turnaj soutěže se totiž koná v Istanbulu, kde je Fenerbahçe doma. Sice v jiné hale, mohutné Sinan Erden Dome s kapacitou 16.000 diváků, ale podle všech dostupných indicií budou všichni turečtí fanoušci, kteří halu navštíví, fandit právě istanbulskému zástupci. Přestože jsou fandové basketu velkými klubisty a měli letos jen v Eurolize z čeho vybírat: Fenerbahçe, Anadolu Efes, Galatasaray, Darüşşafaka. Ale titul pro Turecko a punc kvality pro tureckou ligu je víc. Potvrdil to i kouč konkurenční Darüşşafaky David Blatt, který po zápase turecké ligy mezi jeho celkem a Best Baliksehirem prohlásil, že pro nadcházející víkend bude fandou Fenerbahçe. Nebýt víkendové události, čekal by věhlasného kouče možná zlý osud. Takhle bude spíše sloužit jako vzor a mnoho příznivců Blattova týmu i jiných istanbulských konkurentů se bude rvát právě za jediného tureckého zástupce na akci.

Ta bude mít samozřejmě i českou stopu. K oporám Fenerbahçe letos znovu patřil i český basketbalový reprezentant Jan Veselý. Pomůže svým barvám sáhnout si prvně na euroligovou trofej?