Měření ČVUT opět potvrdilo: O2 má nejrychlejší 5G síť

25. 10. 2023
Cesta kompletní výměny technologií přináší zákazníkům O2 nejrychlejší 5G internet na trhu. Potvrzuje to nejnovější měření, které prováděl Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Ten naměřil v síti O2 oproti konkurenci téměř dvojnásobné hodnoty rychlosti stahování i výrazně kratší doby odezvy. V letošním roce se měření zaměřilo nejen na Prahu, ale odborníci z Českého vysokého učení technického ho rozšířili i na Moravu.

Nejen Praha, ale i Olomouc, Přerov, Kroměříž a další menší města jako je Kojetín, nebo Chropyně – to jsou místa, kde se v minulých měsících pohyboval speciální měřící tým složený odborníky ČVUT. Cíl byl jednoduchý. Změřit kvalitu 5G sítí českých operátorů. „V oblastech pokrytých signálem 5G jsme u všech operátorů provedli opakované srovnávací měření pomocí aplikace Speedtest. Nejvyšší rychlost při download byla naměřena v síti O2, a to 932 Mbit/s. Přitom loni to bylo 636 Mbit/s. Pokud bychom letošní hodnotu srovnali v rámci všech tří operátorů, pak jsou maximální naměřené rychlosti zhruba dvojnásobné oproti konkurenci. Tam jsme se v maximu rychlosti stahování pohybovali na hodnotách 593, respektive 391 Mbit/s,“ říká Vladimír Dáňa z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, který měření pro O2 prováděl.  

5G měření

Operátor O2 dosahuje vysoké rychlosti stahování především díky využití frekvence 3,7 GHz v pásmu n78. „Díky dostatečné šíři kanálu mohou naši zákazníci využívat nejrychlejší 5G síť. Dlouhodobě se ukazuje, že cesta kompletní obměny technologií ve spolupráci s naším dodavatelem CETIN a technologickým partnerem Ericsson, kterou jsme se před lety dali, je sice časově i finančně náročnější, přináší ale ty nejlepší služby pro naše zákazníky,“ vysvětluje technologický ředitel O2 Jan Hruška. „Opakované měření ČVUT ukázalo, že stahování dat je v 5G síti od O2 oproti konkurenci o více než 78 % rychlejší. Ve srovnání s téměř totožným měřením, které ČVUT provádělo v roce 2022, je zde pak téměř 30% meziroční zrychlení,” doplňuje Jan Hruška. 

5G test

V místech, kde k obměně technologií už došlo a kde je předpoklad, že se setkává větší množství lidí, O2 díky využití duální konektivity přináší i rekordní rychlosti vyšší než 1 Gbit/s. „Díky tomuto řešení můžeme dosahovat nejen rekordních rychlostí, ale především vysoké kapacity a nízké latence, což je v očích zákazníků stabilní, spolehlivý a rychlý internet. Více než 1 Gbit/s tak naši zákazníci mohou nyní naměřit třeba v centru Prahy s tím, že postupně bude takových míst přibývat v ruku v ruce s tím, jak postupujeme i v obměně technologických prvků,“ popisuje Jan Hruška. 

Měření_Praha

Měření ČVUT opět prokázalo výrazný náskok také v latenci, tedy parametru, který ukazuje rychlost odezvy. Ta u O2 dosahuje jen 13,6 ms, což je o třetinu, respektive téměř o polovinu méně než u konkurence. Právě latence přitom zásadní třeba pro ty, kdo hrají on-line hry nebo komunikují on-line pomocí videohovorů, například při práci z domova. I zde oproti loňsku došlo ke zlepšení.   

Výsledky měření ostatně potvrzuje i vnímání samotných zákazníků, kteří v rámci nezávislého výzkumu společnosti IPSOS opakovaně říkají, že je to právě 5G síť od O2, která je z jejich zkušenosti nejlepší v Česku. 

Více informací najdete na https://www.o2.cz/osobni/volani/nase-sit.

Kontakty
Veronika Zachariášová
Tisková mluvčí O2
veronika.zachariasova@o2.cz
tel: 800 163 342 (800 1 media)
 
O společnosti O2 Czech Republic
O2 je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. V současnosti poskytuje služby prostřednictvím téměř osmi milionů mobilních a pevných linek, což z něj činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb v Evropě. Zákazníkům mobilních služeb nabízí O2 nejmodernější technologii LTE, jako první v Česku společnost spustila také plnohodnotné 5G. Značka O2 pro zákazníky neznamená jen telekomunikace. O2 je schopna vyhovět i těm nejnáročnějším požadavkům zákazníků též v oblasti ICT a nabídnout jim služby housingu, hostingu i cloudových služeb v datových centrech o celkové rozloze 7 300 metrů čtverečních. Tato datová centra jako první v ČR a střední Evropě získala certifikaci úrovně TIER III. Se svou službou O2 TV je O2 zároveň největším provozovatelem digitálního televizního vysílání v Česku.