Rekordní úspěch: Nadace O2 rozdělila pět milionů korun na digitální bezpečnost mezi 60 % žadatelů

30. 1. 2024
Zdravé a bezpečné využívání technologií, mediální gramotnost nebo ovládání umělé inteligence – to jsou hlavní témata, ve kterých se chtějí rozvíjet základní školy. Nadace O2 to prostřednictvím grantu umožní 57 školám, mezi které rozdělila 4 995 196 korun. Finanční prostředky na vzdělávací aktivity získalo v rámci 5. ročníku grantu 60 % přihlášených škol. Díky tomu bude během letošního roku proškoleno v oblasti digitální bezpečnosti více než 30 000 pedagogů, žáků i jejich rodičů.

Grant O2 Chytrá škola_vizuál

Začátkem loňského října mohly všechny základní školy z celé ČR bez ohledu na zřizovatele, velikost či typ žádat až o 100 000 korun na vzdělávání v oblastech mediální a počítačové gramotnosti, online bezpečí a využívání moderních technologií. Nadace O2 prostřednictvím odborné hodnotící komise vybrala v rámci páté grantové výzvy O2 Chytré školy 57 úspěšných projektů.

V žádostech nejvíce rezonovala témata umělé inteligence a zdravého využívání technologií. „Je vidět, že si školy stále více uvědomují naléhavost a potřebu vzdělávání v této oblasti. S tím, jak nás technologie provázejí a ovlivňují na každém kroku, je potřeba se neustále posouvat a učit se efektivně čelit nástrahám on-line světa. Doufáme, že i díky financím, které mezi školy rozdělujeme, se bude zase více lidí umět pohybovat v digitálním prostředí tak, aby využívali všechny jeho možnosti a nebyli jen jeho pasivními otroky. Jsme rádi, že důležitost pohody a rovnováhy při využívání technologií vnímají už i základní školy,“ vzkazuje Dominika Herdová, manažerka Nadace O2.

Seznam všech podpořených škol naleznete na webu O2 Chytrá škola.

Důraz na komunitní vzdělávání a účelné využití financí

Odbornou komisi zaujala komplexnost a propracovanost projektů. „Ve většině případů školy nežádaly jen o aktivity pro sebe, ale vidíme jasný příklon ke komunitnímu a komplexnímu řešení projektu. Mnoho škol totiž letos zvolilo cestu, kdy do svého projektu zapojují i další školy v okolí. Díky tomuto přístupu dokáží proškolit a ovlivnit mnohem více lidí,“ potvrzuje Martina Macová Budinská z oddělení rovného přístupu ke vzdělávání a ústavní výchovy (200) MŠMT.

V žádostech školy musely vždy detailně popsat projektový záměr s harmonogramem vzdělávacích aktivit a požadovaným rozpočtem. „Jako každý rok byl výběr náročný. Pečlivě jsme však všechny žádosti pročetli, ohodnotili a zvážili efektivitu využití požadovaných peněz v závislosti na plánovaných vzdělávacích aktivitách. To hrálo také zásadní roli při výběru podpořených škol. Jsme zároveň rádi, že jsme v každém kraji, kde se školy o grant hlásili, mohli vybrat zajímavý projekt,“ komentuje Dominika Herdová.

Další ze základních principů při hodnocení, který komise brala v úvahu, spočíval v tom, umět vyhodnotit a zpracovat reálnou potřebu na dané škole.

Rozprostředí škol dle krajů

Jedna z podpořených škol ZŠ Jihomoravské náměstí Brno bude letos pokračovat v tříletém programu s názvem ITeacher. Tento projekt začal už v roce 2023 právě díky grantu O2 Chytrá škola. „První rok jsme se zaměřili zejména na práci v programech Bakaláři a Office 365, což nám umožnilo zlepšit efektivitu a organizaci práce ve škole i komunikaci školy s rodiči,“ popisuje zástupkyně ředitelky Gabriela Ducháčková. „V letošním roce se naše pozornost přenese na práci s robotickými stavebnicemi, virtuální realitou, ale i seznámení se s možnostmi Al pro výuku. Tato nadstavba představuje další krok k modernizaci výuky a posílení technologických dovednosti našich pedagogů a žáků,“ doplňuje Gabriela Ducháčková.

Další kolo grantové výzvy se otevře na podzim roku 2024. Mezitím je samozřejmě zdarma přístupný vzdělávací portál O2 Chytrá škola, který pomáhá lépe porozumět světu moderních technologií jak dětem, tak rodičům a pedagogům.

Kontakty
Monika Ježková
Tiskové oddělení O2 Czech Republic a.s.
Za Brumlovkou 266/2, 140 22   Praha 4-Michle  
monika.jezkova@o2.cz
tel: 800 163 342 (800 1 media)
www.o2.cz
 
O společnosti O2 Czech Republic
O2 je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu. V současnosti poskytuje služby prostřednictvím téměř osmi milionů mobilních a pevných linek, což z něj činí jednoho z vedoucích poskytovatelů plně konvergentních služeb v Evropě. Zákazníkům mobilních služeb nabízí O2 nejmodernější technologii LTE, jako první v Česku společnost spustila také plnohodnotné 5G. Značka O2 pro zákazníky neznamená jen telekomunikace. O2 je schopna vyhovět i těm nejnáročnějším požadavkům zákazníků též v oblasti ICT a nabídnout jim služby housingu, hostingu i cloudových služeb v datových centrech o celkové rozloze 7 300 metrů čtverečních. Tato datová centra jako první v ČR a střední Evropě získala certifikaci úrovně TIER III. Se svou službou O2 TV je O2 zároveň největším provozovatelem digitálního televizního vysílání v Česku.