Napojení společnosti Baumit do datacentra

Růst a zvýšení aktivity společnosti si vyžádal moderní řešení přístupu k internetu. Společnost Baumit jsme proto napojili do O2 Datového centra.

Baumit

Baumit je mezinárodně rodinný podnik se sídlem v Rakousku. Když si společnost vybrala O2 Datové centrum, zařídili jsme propojení za necelé dvě hodiny.

Baumit

„Kolegové z O2 připravili celé řešení sami. Komunikovali jsme pouze o běžných záležitostech. S jednáním i technickým řešením jsem naprosto spokojen.“

Ing. Libor Solař, IT manažer Baumit

Řešení od O2 ve zkratce

Housing serverů a dalších technologií v některém z datových center O2 zbavuje zákazníka starostí i nákladů spojených s jejich údržbou a provozem, např. s napájením, chlazením, připojením k internetu nebo zabezpečením. V datovém centru O2 postarají o vše potřebné pro rozsáhlé projekty i pro jednotlivé servery.

Napojení společnosti Baumit do datacentra detailně

V ústředí společnosti v Brandýse nad Labem je umístěno i centrální IT pro Českou republiku. Jeho připojení do internetu linkou s rychlostí 4 Mb/s zajišťoval firewall spravovaný mateřskou společností z Rakouska. Ostatní pobočky prostřednictvím virtuální privátní sítě přistupovaly nejprve do centrály a až odtud přes firewall do internetu. S růstem prodeje a aktivit společnosti však datový provoz výrazně narůstal a relativně pomalá linka přestala vyhovovat potřebám uživatelů.

Prosté navýšení přenosové rychlosti internetového připojení by sice problémy dočasně vyřešilo, brzy však narazilo na technická omezení datových linek. S cílem minimalizovat množství přenosů mezi centrálou a internetem a současně výrazně navýšit rychlost přístupu do internetu byl proto firewall z centrály přemístěn do datového centra O2. Pobočky nyní přistupují přímo do datového centra a odtud buď do centrály, nebo přes firewall do internetu. Přenosová rychlost do internetu činí 50 Mb/s. Rychlost mezi centrálou a datovým centrem byla navýšena na 14 Mb/s a spojení bylo doplněno záložním rádiovým spojem. Navýšena byla i rychlost připojení poboček do datového centra. Firewall je nadále v majetku zákazníka a spravuje jej rakouská strana.

Příprava technického řešení od rozhodnutí do objednávky trvala necelé dva měsíce. Koncem listopadu 2015 byla zahájena příprava migračního plánu, která předpokládala, že výpadek v provozu nesmí přesáhnout několik hodin. Současně probíhaly instalace rádiového spoje a práce na navýšení konektivity poboček. Vlastní přepojení proběhlo v březnu 2016 a vyžádalo si zastavení provozu sítě pouze na necelé dvě hodiny.

Umístění svých technologií v datovém centru O2 považuje společnost Baumit za velmi perspektivní. Zvažuje dokonce, že po otestování zde umístí server pro zálohování a disaster recovery.

4 Mb/s

Taková byla rychlost připojení před využitím služeb O2.

50 Mb/s

Současná přenosová rychlost internetu s využitím O2 Datového centra.

Původní a současné řešení

Co služby od O2 přinesly klientovi?

Přesunutí firewallu do datového centra výrazně uvolnilo přenosové linky.
Přenosovou rychlost, kterou poskytuje datové centrum, lze dále navyšovat.
Díky zvýšení rychlostí připojení poboček a oddělení datového toku do internetu se výrazně zkrátila i doba odezvy serverů v centrále společnosti, což se mimo jiné pozitivně projevilo na kvalitě a efektivitě práce poboček.
Řešení neovlivnilo náklady na provoz celého komunikačního systému.
Citace Baumit

Datové centrum jsem si byl osobně prohlédnout. Ujistil jsem se, že jej O2 provozuje na vysoké profesionální úrovni. Rád bych sem proto přesunul i server na zálohování a případně i další aplikace.“

Ing. Libor Solař, IT manažer Baumit

Služby od O2, které klient využívá

O2 Datové centrum

Je zbytečné investovat dov stních prostor pro umístění firemního IT. I bez investic a složité agendy lze své IT mít v optimálně přizpůsobených a profesionálně provozovaných prostorách.

O společnosti Baumit, spol. s r.o.

O společnosti Baumit, spol. s r.o.

Baumit je mezinárodně rodinný podnik se sídlem v Rakousku. Vyrábí a prodává stavební hmoty pro fasády, omítky a potěry, výrobky pro hrubou stavbu, lepení obkladů a dlažeb, zahradní úpravy a zpevnění plochy. Baumit je nejen výrobcem stavebních materiálů, ale i spolehlivým partnerem, který nabízí svým zákazníkům komplexní podporu. Poskytované služby a vstřícnost, které hrají stejnou roli jako odborné znalosti a kvalitní výrobky, vyžadují spolehlivou a rychlou datovou komunikaci. Baumit je zastoupen bezmála ve třiceti zemích Evropy. Centrála regionálního zastoupení v České republice sídlí v Brandýse nad Labem, další tři provozovny jsou v Čakovicích u Prahy, v Dětmarovicích na severní Moravě a Modřicích u Brna.